Zapri meni
Kategorija:
SFU Ljubljana
Objavljeno: 10. 03. 2025

Tabor samostojnosti in povezanosti za otroke in mladostnike 2025

Tabor 2025

Zavod Neva za razvoj otrok in mladostnikov in Univerza Sigmunda Freuda Dunaj - podružnica Ljubljana,  tudi letos združujeta strokovno znanje in izkušnje ter že peto leto zapored organizirata poletni socioterapevtski tabor za otroke in mladostnike, ki bo potekal od 5.  julija do 20. julija 2025, v Ilirski Bistrici. 

 

Namen tabora

Namen tabora je razvijanje prirojene težnje otrok in mladostnikov po povezovanju, hkrati pa tudi po samostojnosti. Otroci se učijo o skupinskih pravilih in normah, ki omogočajo ustvarjalno sožitje. Na taboru razvijajo svoje sposobnosti, vire, kompetence, frustracijsko toleranco ter čustveno in socialno inteligenco z občutkom družbene odgovornosti.

Eden ključnih poudarkov je obujanje in razvijanje vrednot, ki krepijo skupnost in pomagajo iskati ravnovesje med individualizmom in pripadnostjo skupini. V sodobnih družbah se individualizem pogosto izrodi v osamljenost, izključenost in asocialno samoosredotočenost. Naša predpostavka je, da lahko otroke in mladostnike, pa tudi odrasle, pred negativnimi vplivi takšnega individualizma zaščitimo tako, da jim omogočimo pozitivno izkušnjo skupnega življenja. Na taboru se spodbuja prehod iz osredotočenosti na sebe k povezanosti s skupnostjo, kar krepi občutek pripadnosti, zaupanja in solidarnosti.

 

Komu je tabor namenjen?

Tabor je primeren za otroke in mladostnike, ki:

  • želijo izboljšati svoje socialne veščine in samozavest,

  • se soočajo z izzivi v medosebnih odnosih,

  • potrebujejo varno okolje za osebno rast in razvoj,

  • si želijo izkusiti samostojnost in odgovornost,

  • uživajo v taborniškem načinu življenja in povezanosti z naravo.

     

Cilji tabora

Tabori imajo poleg vzgojnih tudi psihoterapevtske učinke – ne le na otroke in mladostnike, ampak tudi na odrasle in prostovoljne sodelavce. Naše delo je vzgojno s terapevtskimi učinki in terapevtsko z vzgojnimi učinki. Intenzivno skupinsko življenje zahteva od vseh udeležencev učenje o tem, kako razvijati avtonomijo posameznika in hkrati solidarno skupnost.

Vzgoja na taborih vključuje dva vidika:

  • Osebni vidik, kjer dajemo poudarek negovanju medčloveškega stika, ki je ključen za oblikovanje zdravega, avtonomnega jaza.

  • Skupinski vidik, kjer spodbujamo občutek pripadnosti in razvijamo sposobnost delovanja v skupnosti.

Mladi in odrasli lahko le v skupini raziskujejo različne življenjske možnosti za osebno rast, konstruktivno prilagajanje in sodelovanje. Glavni cilj tabora je razvijanje medsebojne podpore, zaupanja in altruizma skozi raznolike interakcije, ki vključujejo odprt in iskren pogovor o vsakdanjih in tudi tabu temah. Skozi bivanje na taboru se gradi skupnost, ki pomaga soustvarjati sprejemajoče okolje, otroci lažje izrazijo svoje želje, občutke in sanje ter krepijo sposobnost skupnega delovanja in sobivanja.

Tabor tako omogoča korektivno čustveno izkušnjo, kjer otroci pridobijo nove načine mišljenja, čustvovanja, vedenja in odnosa do sebe in drugih.

 

Kaj otroci in mladostniki pridobijo na taboru?

  • Razvoj samostojnosti – prevzemanje odgovornosti za vsakodnevne naloge.

  • Izboljšanje socialnih veščin – sodelovanje, reševanje konfliktov in krepitev empatije.

  • Krepitev samozavesti – spodbujanje samostojnega odločanja in izražanja.

  • Bivanje v naravi – stik z okoljem, taborjenje in raziskovanje gozdov.

  • Varno okolje za osebni razvoj – strokovna ekipa omogoča ndividualno podporo.

Priprave na tabor

Pred vsakim taborom opravijo vodje tabora pogovore s starši, rejniki in/ali skrbniki ter, v kolikor je otrok v obravnavi, raznimi strokovnjaki (npr. z vzgojitelji, socialnimi delavci, psihologi, zdravniki, psihoterapevti, specialnimi pedagogi). Cilj pogovorov je pridobiti osnovne informacije o otrokovi intrapsihični dinamiki in odnosni situaciji ter preveriti, ali je za danega otroka socioterapevtski tabor primerna oblika pomoči. Hkrati vodje tabora tudi osebno posredujejo pomembne informacije o življenju na taboru in vzpostavijo stik z možnostmi za nadaljnje sodelovanje.

Pred začetkom tabora (v juniju) bomo predvidoma organizirali skupno spoznavno družabno srečanje za otroke in starše ter vse prostovoljce

Spoznavno srečanje

Spoznavno srečanje celotne taborne ekipe s starši in otroci ter mladostniki bo pred samim taborom v juniju 2025. To bo priložnost za spoznavanje, uglaševanje ter seznanitev s ključnimi informacijami pred odhodom na tabor. Srečali se bomo v parku Tivoli v Ljubljani, v primeru slabega vremena pa na SFU Ljubljana (Trubarjeva cesta 65). Točen dan in ura bosta sporočena vsem prijavljenim v mesecu maju.

Taborni prostor in prevoz

Taborni prostor se nahaja nedaleč stran od vasi Zabiče pri Ilirski Bistrici.  Dostop do travnika je možen po bližnji gozdni poti. Tik ob travniku, kjer bo tabor, tečeta dva manjša potoka za ohladitev v vročih poletnih dneh in dostop do pitne vode. Pitna voda bo napeljana tudi na lokacijo. Na travniku bomo postavili šotore, v katerih bomo tudi bivali. Postavili bomo veliki “štabni šotor”, kjer bo kuhinja, prav tako pa bo za osnovne potrebe poskrbljeno z nekaj poljskimi stranišči. Naravno okolje okoli travnika bo omogočalo vse od športnih in raziskovalnih aktivnosti do kreativnih in mirnih dejavnosti.

Za otroke bomo organizirali avtobusni prevoz v obe smeri (Ljubljana - Zabiče in Zabiče - Ljubljana). Odhod bo 5. 7. 2025, predvidoma ob 9.00, iz Ljubljane. Prihod nazaj bo 20. 7. 2025, predvidoma do 14.00. Natančne ure odhoda in prihoda bodo določene in sporočene vsem prijavljenim.

Oprema

Želimo si, da prav vsi otroci dobijo izkušnjo šotorjenja. Če imate doma šotor, priporočamo, da ga otrok ali mladostnik prinese s seboj. V šotorih običajno spi več otrok skupaj, lahko pa jih delijo tudi s prostovoljci. Na prijavnici navedite velikost šotora, ki ga bo otrok prinesel. Na voljo bomo imeli  tudi nekaj rezervnih šotorov.

Seznam potrebščin in oblačil najdete v priponki spodaj.  Tabor traja 14 dni, zato skladno s tem pripravite zadostno količino oblačil. Oblačila lahko med taborom, le če bo po tem velika potreba, operemo na roke. Posebej naj poudarimo, da vsakršne e-naprave (mobilni telefoni, tablične naprave in računalniki) niso dovoljene. Zaradi tega pomembnega pravila, starše obveščamo, da otroci in mladostniki telefone pustijo doma! V primeru nujnega kontakta med starši in otroci pa bo le-ta seveda možen preko telefona vodstvenega tima.

Prehrana

Na taboru bo organizirana prehrana za vse vrste diet.

Vse starše naprošamo, da na prijavnici navedete vse morebitne zdravstvene (npr. alergije, bolezni ali posebnosti glede prehrane vašega otroka) ali druge prehranjevalne posebnosti, za katere želite, da bi bili na njih v času tabora vodje in prostovoljci še posebej pozorni.

V primeru, da bomo potrebovali zdravniško pomoč, bo ta na voljo v Zdravstvenem domu Idrija.

Vodstveni in strokovni tim tabora

Starešina: Denis Furlani, študent psihoterapevtske znanosti na SFU Ljubljana, smer sistemska psihoterapija

Strokovna vodja tabora: Irena Kuntarič Žibert, diplomantka psihoterapevtske znanosti in specializantka psihoterapije otrok in mladostnikov pod supervizijo, vodja Zavoda NEVA

Taborovodja: Mateja Lozar. študentka psihoterapevtske znanosti na SFU Ljubljana, mer sistemska psihoterapija, članica Društva za sistemsko psihoterapijo Slovenije

Supervizorji in mentorji: prof. dr. Miran Možina (dr. med., psihiater in psihoterapevt), Bernarda Konjar (socialna delavka in psihoterapevtka) in Irena Valdes (MA, Master of Arts, likovna terapevtka in supervizorka), doc. dr. Bernard Stritih (psiholog, sistemski psihoterapevt), dr. Marino Kačič (socialni delavec in psihoterapevt). 

Cena, prijava in splošni pogoji

Prijave na tabor sprejemamo na zibert.irena@gmail.com

Tabornina znaša 490,00 eur/otrok in jo je potrebno poravnati ob prijavi oz. skladno z izdanim računom. S prijavo otroka zagotovite mesto na taboru. Prijave sprejemamo do zapolnitve mest.

V tabornino je vključen prevoz na in iz lokacije na zbirno mesto v Ljubljani ter prehrana skozi celoten tabor, kreativne in športne potrebščine, organizacija tabora ter predvideno strokovno delo.

Tabornino je potrebno plačati na tekoči račun Zavoda Neva. Ta bo naveden na računu, ki ga boste prejeli po e-pošti. Potrdilo o plačilu je potrebno poslati na e-naslov zibert.irena@gmail.com.

Odpoved: V primeru odpovedi prijave po prvem srečanju vam bomo zaračunali strošek v višini 15% tabornine. V primeru kasnejše odpovedi pa vam bomo zaračunali celotno tabornino po roku valute. Udeležitev je praviloma prenosljiva, vendar je potrebno zamenjavo napovedati. Obvestila o odpovedih ali zamenjavah se pošilja na enak način in na isti naslov kot prijave.

Zaupnost podatkov: Podatkov iz prijave ne bomo posredovali tretjim osebam brez predhodne pridobitve pisnega soglasja posameznika. Podatke bomo uporabljali le v namen obveščanja o naših aktivnostih. Na vašo zahtevo bomo podatke spremenili ali zabrisali. Pred samim pričetkom tabora boste skupaj z računom prejeli tudi obrazce GDPR, katere je potrebno predhodno izpolniti in vrniti nazaj po elektronski pošti ali navadni pošti na naslov zavoda Neva. 

Vse potrebne obrazce v zvezi z dovoljenjem o uporabi vaših in otrokovih podatkov v času tabora ter o dovoljenju fotografiranja vašega otroka boste lahko podpisali na spoznavnem srečanju, v vsakem primeru pa pred začetkom tabora.

Donacije: Vsi, ki bi bili pripravljeni donirati materialna (najbolj dobrodošla suha hrana, ki obstoji brez potrebe hlajenja) ali finančna sredstva za izvedbo tabora, ste toplo dobrodošli, da pišete po e-pošti Mateji Lozar na info.taborsp@gmail.com.

Naš cilj je, da vsako leto ob pomoči donatorjev omogočimo udeležbo na taboru z delnim ali celotnim financiranjem tabornine ali druge oblike pomoči (potrebščine, prehrane,...) vsaj enemu otroku ranljivega socio-ekonomskega statusa.

V Tabor samostojnosti in povezanosti so vključeni tudi otroci z najtežjimi življenjskimi zgodbami in iz zelo šibkih socialnih okolji. Prav zaradi tega projekt zahteva veliko vrhunske strokovne pomoči in znanja, za kar pa so potrebna tudi finančna ter materialna sredstva. Z vašo podporo bi lahko nadaljevali z zagotavljanjem visoko kakovostnega programa in dostopnosti tabora za vse (udeležence) otroke in mladostnike, ki so se znašli v stiski.

Kontakt in dodatne informacije

Logistična vprašanjainfo.taborsp@gmail.com (Mateja Lozar - taborovodja)

Prijava otrok in mladostnikov: zibert.irena@gmail.com ali 040 601 977 (Irena Žibert -strokovna vodja)

Več o strukturi, pripravah prostovoljcev in modelu tabora najdete TUKAJ.