Zapri meni
Kategorija:
SFU Ljubljana
Objavljeno: 11. 03. 2025

2. srečanje Alumni kluba SFU Ljubljana: terapevtski okvir v psihoterapiji

SFU Alumni klub

V ponedeljek, 10. marca 2025 je na SFU Ljubljana potekalo drugo srečanje Alumni kluba, na katerem je gostoval mag. Miha Štrukelj, psihoanalitični psihoterapevt in supervizor. Dogodek z naslovom "Terapevtski okvir v psihoterapiji – predstavitev, klinične vinjete in diskusija" je bil namenjen raziskovanju terapevtskega okvira kot ključnega elementa psihoanalitične psihoterapije, ki zagotavlja varno in stabilno okolje za raziskovanje nezavednih konfliktov.

Predavanje je osvetlilo večdimenzionalnost terapevtskega okvira, ki sega onkraj fizičnega prostora in vključuje časovne, finančne in odnosne meje. Ključnega pomena sta stabilnost in doslednost terapevtskega okolja, ki omogočata pacientu občutek varnosti in predvidljivosti ter s tem poglobljeno raziskovanje notranjih psihičnih procesov. Vsaka sprememba ali kršitev terapevtskega okvira – bodisi v obliki zamujanja, poseganja v prostor ali poskusov preoblikovanja dogovorjenih pravil – odpira vpogled v pacientove nezavedne konflikte, obrambe in odpore.

Posebna pozornost je bila namenjena konceptoma "holding" in "containment", ki sta ključna pri zagotavljanju varnega prostora za obdelavo intenzivnih čustvenih vsebin. Terapevt s svojo doslednostjo in strokovno nevtralnostjo pacientu omogoča, da se sooči s svojim notranjim doživljanjem brez občutka preplavljenosti.

Poudarjen je bil tudi pomen terapevtskih meja – tako v smislu zaupnosti in etike kot tudi finančnega okvira, saj pacientov odnos do plačila pogosto odseva globlje psihološke dinamike, povezane z vrednotenjem sebe, odvisnostjo in občutkom upravičenosti. Razumevanje teh vidikov pomaga terapevtu pri boljšem vpogledu v pacientove notranje vzorce ter mu omogoča učinkovitejšo podporo v procesu psihoterapije.

Srečanje se je zaključilo z diskusijsko skupino, kjer so udeleženci skozi refleksijo in izmenjavo izkušenj raziskovali izzive v terapevtski praksi ter strategije za njihovo obravnavo. Poudarjen je bil pomen strukturiranega in stabilnega terapevtskega okolja, ki omogoča proces notranje rasti, transformacije in globljega vpogleda v pacientovo nezavedno.

Fotografija: Maša Jaklič