Close Menu
Category:
SFU Ljubljana
Objavljeno: 24. 03. 2017

Izšla je nova knjiga pisem Mance Košir: Človeška ljubezen, v kateri so njeni dopisovalci psihoterapevti

Človeška ljubezen Manca Košir

Človeška ljubezen je šesta knjiga pisem Mance Košir. Tokrat so njeni dopisovalci psihoterapevti: Izidor Gašperlin, dr. Gabi Čačinovič Vogrinčič, mag. Miran Možina in Tomaž Flajs. V spremni besedi z naslovom Varno in zaupno zavetje pisem psihologinja dr. Lea Šugman Bohinc, med drugim piše:


»Avtorica in njeni sogovorniki pripovedujejo vsak svojo zgodbo o sebi kot ljudeh z lastno življenjsko zgodovino, sedanjostjo in prihodnostjo. Pripravljeni so se razgaliti v širokem razponu človeških izkušenj. Z Manco – in nami, bralkami in bralci – delijo svoje vzpone in padce, svoje negotovosti, dileme, razočaranja, čustveno zahtevne, marsikdaj neprijetne izkušnje, pa osrečujoča, celo ekstatična, razsvetljujoča doživetja, tudi tista, ki jih povezujemo s človeško ljubeznijo.«


Manca Košir bo, skupaj z urednico Nelo Malečkar in njenimi dopisovalci psihoterapevti (Izidor Gašperlin, Gabi Čačinovič Vogrinčič in Tomaž Flajs), svojo novo knjigo predstavila v petek, 31. marca 2017, ob 11. uri, v knjigarni Konzorcij.

 


Manca Košir: Dobro je gledati nazaj na svoje življenje, poiskati rdečo nit in si že zdaj odgovarjati na usodna vprašanja, ki se postavljajo umirajočim: »Kdo sem? Ali sem živel izpolnjeno življenje? Sem uresničeval svoje želje, sledil svojim sanjam?« Velja: »Lastna razlaga življenja je vrhovno sodišče eksistence, samo pred samim sabo se mora človek zagovarjati za svoje življenje.«

 

Izidor Gašperlin: Ljubezen izkazujemo skozi odnos. Ljubezen živi skozi odnos. Ljubezen je ODNOS. Pred tem pa odločitev zanj. Pristnost in dobronamerna odkritost sta humus, ki dela odnos rodoviten. Odnos, ki ni tak, je  – mrtev.

 

Gabi Čačinovič Vogrinčič: Žalost vodi v globino notranjosti in vase, a ni dobro, da je v globini samo žalost, in ni dobro, da ostajamo v njej sami. Razkošje je, ko predelamo bolečino, a ne moremo predelati vseh bolečin! Zato je tako pomembno, da zmoremo živeti tudi z njo polno življenje in rasti za bližino in sočutje.

 

Miran Možina: Zaradi globoko vtisnjene polarnosti ljubezenskega vzorca je nemogoče spremeniti ljubezen samo v obilje sladkosti, zabave, užitka in lahkotnosti, kar je postal danes močan trend. Ljubezen zato nikoli ne bo samo udomačeni maček, ki prijazno prede, ampak vedno tudi grozeči tiger, ki lahko ugrizne in rani na najbolj boleč način.

 

Tomaž Flajs: Sram je boleč občutek doživljanja lastne nevrednosti, neke svoje pomanjkljivosti, zaradi katere se nam zdi, da nas nihče ne more imeti zares rad. Ob tem je ranjen naš občutek dostojanstva, zaradi česar se lahko želimo maščevati ljudem, ki nas zasramujejo, da bi dosegli izravnavo občutka vrednosti med seboj in njimi.